Lidé, kteří nehrají počítačové hry, k nim mnohdy mívají odpor. Nejčastější myšlenka, kterou si v sobě stále uchovávají, reflektuje vyloženě fakt, že by to byla ztráta jejich času. Avšak často se jedná pouze o předsudky, které v těchto lidech vyvolávají pocit, že by je hraní počítačových her nijak životně neobohatilo. V tom je ovšem ten omyl. Zanedbáme-li hry, které s sebou nenesou žádný příběh ani hlubší myšlenku, najdeme přesně takové, které by tyto předsudky s velkou pravděpodobností odbouraly. U takových bychom již jistě nalezli určitý smysl jejich hraní, který by se netýkal jen bezmyšlenkového klikání do kláves či myši.
hra v počítači

Vlastní svět, vlastní kultura, vlastní život

Jedna z takovýchto smysluplných her je například Dishonored od společnosti Arkane Studios. Z pohledu první osoby se ocitáte ve fiktivním dystopickém světě, ve kterém se prolínají znaky fantasy a velké průmyslové revoluce. Kromě magie, zajímavých parních a elektrických strojů nebo podivných živočichů zde hráč může okusit také hrůzy autoritativního režimu. Originálnímu příběhu s psychologicky dobře sestavenými charaktery na kvalitě dodává i temná atmosféra. Není divu, že po vydání této hry v roce 2012 byla mezi hráči oblíbená natolik, že o pár let později vzniklo i její pokračování.

Návštěvníci z dalekého vesmíru

Dalším kandidátem, který se může pyšnit originálním příběhem, je hra již poněkud staršího charakteru, HalfLife 2 vyvinuta společností Valve Corporation. Ačkoliv byla vydána v roce 2004 a doposud se nedočkala jakéhosi plnohodnotného zakončení příběhu, je tato hra v oblibě mnoha hráčů. Opět z pohledu první osoby se ocitnete ve světě dystopie (planeta Země), jenž je ovládán nepřátelskou mimozemskou rasou, která má jen jediný cíl. Využít lidské otroky k získání zdrojů planety za účelem dalšího cestování. Příběh se opět nese v jakémsi ponurém, temném duchu a ačkoliv je cíl příběhu, záchrana světa, celkem klišé, jeho průběh již tak předvídatelný není.
myš k pc

Pocítíte historii na vlastní kůži

Doposud nejnovější hrou, u které lze nádherně vidět její propracovanost, je Plague Tale Innocence, vytvořena společností Asobo Studio a vydána v roce 2019. Zde se hráč ocitá ve Francii za dob středověku a vlády církve. Zemi napadl krysí mor a inkvizice se již snaží tento problém vyřešit i těmi nejhrozivějšími způsoby. Hráč se musí tedy v kůži hlavní hrdinky Amicii snažit přežít a ochránit svého malého, nemocného bratra, Huga. Je obtížné říci, zda je větším nepřítelem mor nebo inkvizice.  Mohlo by se zdát, že od takové hry nelze po příběhové stránce očekávat nic originálního, avšak chyba lávky, i zde byl příběh hlavní hrdinky a jejího bratra pojat skutečně nečekaným způsobem.

 

I když tedy nejste zrovna fanoušky počítačových her, můžete si být jistí, že právě onen příběh je v některých hrách skutečně základním pilířem, který z ní dělá plnohodnotnou hru s poselstvím a hlubokou myšlenkou. A stejně jak tomu je u knih, filmů a podobně, tak také i u takových her rozhodně ztrácet čas nebudete.