Pokud se ve vaší domácnosti objevil drobný motýlek, s největší pravděpodobností se jedná o mola. Těchto drobných motýlků však v domácnosti můžeme potkat více druhů. Nejčastěji se setkáme s molem potravinovým, kterého si můžeme přinést přímo z obchodu či k nám přiletí oknem, nebo s molem šatním, který se vyskytuje v blízkosti šatů, oblečení, koberců a jiných látek z textilních (především pak přírodních) materiálů. A přesně podle místa výskytu je poznáme – pohybuje-li se v okolí šatních skříní, půjde o druh šatní, narazíme-li na něj v okolí spíží a kuchyně, bude to druh potravinový. Zbavit se jich nemusí být vůbec jednoduché, naštěstí již spousta firem provádí profesionální deratizace molů.
Mol šatní patří k velmi ojedinělému druhu na naší planetě v tom smyslu, že k životu nepotřebuje vodu – sám si ji vytvoří svým metabolismem. Má rád tmavá, vlhká a teplá místa, proto jej najdeme v málo větraných šatních skříních v oblasti s málo používaným oblečením. Naopak nesnáší hluk a světlo, což představuje možnost, jak se jich zbavit. Stačí často větrat (jak ve skříních, tak v nich uložené oblečení), roztahovat závěsy, uklízet i v nepoužívaných skříních, nevkládat do skříní mokré oblečení, pravidelně prát oblečení a nedávat si do skříní dekorace jako jsou papírové tapety.
Pokud prevence nepomůže a mol se dovnitř dostane, můžete použít něco z babských rad (platí na ně levandule, rozmarýn, smrkové jehličí, pomerančová kůra, černý pepř, mýdlo, chmel, bobkový list, skořice, hřebíček, listy ořešáku nebo je utopte v octě, víně či pivě) nebo za pomoci profesionálů.
Mol potravinový preferuje takové potraviny jako mouka, obiloviny, zrní, strouhanku, cukr, piškoty, sušenky, luštěniny, nepohrdnou ani kořením, čokoládou či mysli. Předcházet jim můžeme prohlížením domů přinesených potravin či síťkou v okně, aby k nám jen tak zvenku nepřiletěla. Pokud ale tyto zábrany zdolají, je třeba za pomoci desinfekce nejlépe za dohledu deratizační firmy.