Asi není třeba říkat, že stavba či rekonstrukce domu není zrovna jednoduchá záležitost. Je náročná časově i finančně. Přitom musíme zařídit spoustu záležitostí a rozhodnout bezpočet maličkostí. Není tedy divu, že se některým z nich nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužily.
Jednou z nich je i výběr schodiště. To najdeme prakticky v každé budově, včetně těch přízemních. Koneckonců, i tyto mají sklep či podkroví, kam je potřeba mít přístup. A není pochyb o tom, že schody jsou v současnosti stále tím nejlepším způsobem, jak bez pomoci mechanizace překonat v krátké vzdálenosti větší výškový rozdíl.
Otázkou samozřejmě je, jaké vybrat. Koneckonců, jak zjistíme po návštěvě obchodu, nabídka je velmi široká, ať už se jedná o celkový tvar a design nebo použitý materiál či materiály. I proto může být pro laika poněkud náročné vybrat to nejlepší řešení. Naštěstí existuje několik vodítek, kterými se můžeme řídit.
Tím první je uvědomit si umístění schodiště. Bude uvnitř nebo venku? Podle toho musíme zvolit vhodný materiál. Například klasický kov asi nebude na venek příliš vhodný. A třeba nerez nebude uvnitř vypadat nejlépe.
Pak také musíme zvážit, jak bude asi frekventované. Kolik lidí se po něm bude pohybovat? A jaká je pravděpodobnost, že půjde několik najednou, a to rozdílnými směry? Podle toho musíme zvolit vhodnou šířku schodů.
Samozřejmě vliv na ni má i dostupný prostor, i když to je možné částečně suplovat vhodným tvarem. Například pokud je místa skutečně málo, je možné použít točité schodiště. To však na druhou stranu není tak bezpečné jako jiné typy.
V neposlední řadě je třeba zhodnotit i celkový vzhled. Schody by totiž měly celkový ráz domu vhodně doplňovat. Je proto dobré vybrat tak, aby nepůsobily rušivě.
Je tedy vidět, že věcí, které je potřeba zvážit, je poměrně dost. Věřte však, že se to rozhodně nakonec vyplatí.