Je jasné, že existuje mnoho věcí, které nejsou spojeny ani tak s fyzickým násilím, jako spíše s psychickým. Své by o tom mohlo vyprávět mnoho lidí, kteří se dostali například do vztahu s tyranem, a nyní nemohou vycouvat.
Pokud se jim nakonec povede odejít a dát vše k soudu, náleží jim samozřejmě odškodnění za duševní útrapy poradnaodskodneni.cz, kterými si museli projít. Zde je ovšem problém, jak jen kvantifikovat. Koneckonců, každý z nás je jiný, a na každého určitá situace působí trochu jinak. Jak tedy poznáme míru oněch útrap, abychom mohli určit výši odškodného?
Na to existuje hned několik postupů. V první řadě je to objektivní posouzení toho, čím si oběť prošla. Jaké konkrétní nepohodlí jí bylo způsobováno, a po jak dlouhou dobu? Co přesně se jí dělo? To vše jsou otázky, na které je potřeba odpovědět.
Zde však přichází první problém, neboť v tomto případě se často jedná o tvrzení proti tvrzení. Svědci či přímé důkazy, o které by se vyšetřovatelé mohli opřít, jsou k nalezení jen v minimálním množství případů. Je tedy třeba posoudit, která strana mluví pravdu, a jak moc svůj příběh obě strany přibarvují. A to není nic snadného.
Dále se vyšetřování opírá o psychologický posudek obou účastníků. Ten má za úkol určit, zda obviněný skutečně byl schopen toho, co o něm oběť říká, a do jaké míry je oběť následky traumatizovaná, a případně zda je možné je někdy překonat.
To vše se následně vezme při stanovování výše odškodného v úvahu, stejně jako to, jak velkou částku má zaplatit útočník. Jistě, není to ani zdaleka perfektní systém, neboť poskytuje mnoho prostoru pro pochybnosti. Avšak v současnosti žádný lepší nemáme. Psychologie a psychiatrie totiž ještě nejsou ani zdaleka na takové úrovni, jak bychom potřebovali. Ale věřte, že se tam jednoho dne dostanou. Pak bude posuzování podobných případů pro všechny mnohem snazší.