Když jsem před mnoha lety jeli s dětmi poprvé k moři, měli jsme přes cestovku ubytování v bungalovu. Musím se přiznat, že jsme vůbec nevěděli, co to vlastně bungalov je. O to větší bylo naše překvapení, když jsme zjistili, jak příjemně se nám v bungalovu ten týden bydlelo. Bungalov je přízemní domek, kde si šetříte nohy, protože v něm nejsou schody. Pokud vám stačí rodinný domek, který bude mít tři možná čtyři pokoje a máte dostatečně velký pozemek, je bungalov příjemnějším řešením pro všechny generace, jak pro malé děti, které nebudou padat ze schodů, tak pro seniory, kteří se nebudou muset namáhat do schodů s bolavými klouby.
Postavit si rodinný dům jako bungalov můžete v nejrůznějších tvarech půdorysu, Rozhodně se nemusíte omezovat pouze na klasický obdélníkový základ. Pokud chcete mít pokoje od sebe více vzdálené, třeba pokud máte už větší děti nebo budete bydlet i s prarodiči a chcete mít větší soukromí, můžete zvolit půdorys tvaru U nebo i bungalov do půdorysu I. Možná vám to přijde jako nezvyklý tvar, ale takovéto rozložení může být skutečně zajímavé.
Rozhodovat se, jaký rodinný domek si postavíte, to chce přemýšlet hodně dopředu. Je třeba zvážit, zda budeme bydlet jen s dětmi, které časem opustí rodné hnízdo, ať už za studiem nebo i s novým partnerem. Nebo jestli to risknete a vybudujete vícegenerační dům, ve kterém budete bydlet vy, ale časem se třeba nastěhují i vaši rodiče, jakmile budou potřebovat k životu vaši pomoc. Je mnoho situací, které mohou nastat a je třeba alespoň zvážit, jaká by mohly mít případně řešení.
Postavit si zbytečně velký dům, který sice bude pár let vyhovovat, protože každé dítě bude mít svůj vlastní pokoj, ale pak najednou budete sami dva třeba v pětipokojovém domě a budete řešit vysoké náklady jak na energie, tak na údržbu. Zvažujte velikost rodinného domku dobře.