Lepek se stal současnou hrozbou lidstva, ale častokrát se lidem předkládá jen část pravdy. Samotný lepek totiž v celém obilném zrnu zdravému člověku neuškodí, podmínkou ovšem je, že to nebude tzv. bílá mouka. Bohužel se bílé pečivo stále nabízí v prodeji a mnozí výživoví poradci o něm hovoří jako o moderní hrozbě srovnatelné s některými dalšími nešvary, jako je např. bílý rafinovaný cukr.
Nahradit bílé pečivo celozrnným je nejen žádoucí krok ke zlepšení vlastního stravovacího režimu, ale také poměrně snadný. Nevyžaduje to příliš mnoho námahy, nebo dokonce „drsnou změnu jídelníčku“.
Proč se vrátit k tradiční špaldové celozrnné mouce
Obsahuje více minerálů a vitamínů – především je nutné předeslat, že mouka rozemletá z celých obilných zrn, a tedy i z pšenice špaldy, má přirozené složení, v němž nic neschází ve srovnání s moukou necelozrnnou. Bílá necelozrnná mouka se vyrábí pouze z endospermu – vnitřního jádra zrna, které je zbaveno povrchových vrstev. Tím je narušen celý přirozený proces, ke strávníkovi se dostane jen část živin – tedy nekomplexní potravina.
Přijímat potravu je zcela logické kvůli tomu, abychom tělu poskytli výživu k jeho normálnímu fungování, a mnohé z vás možná napadne onen příslovečný příměr: „Jíme proto, abychom žili, a nežijeme proto, abychom jedli.“ Největší objem minerálů, stopových prvků a vitamínů najdeme právě v těch obalových vrstvách, jde hlavně o selen, mangan, zinek, fosfor, měď, hořčík a vápník, vitamín E a zčásti vitamíny B.
Vláknina – dalším důvodem, proč se vyhnout bílé mouce, je vláknina. Pokud se budete pravidelně „ládovat“ bílým pečivem, za určitý čas se to projeví zdravotními problémy v důsledku snížení obsahu vlákniny. Co dokáže pšeničný lepek bez vlákniny, usazený na střevních stěnách – o tom se mnoho lidí přesvědčilo na vlastní kůži. Nebylo by lepší se tomu všemu vyhnout a vrátit se k osvědčeným postupům, které již znali lidé před námi? Ti pekli ze špaldové mouky Naklíčeno mnohem zdravější pečivo, než jaké den co den chrlí pekárny a distribuují je do obchodních řetězců.