Tištění peněz v České republice je jedno z nejrychlejších na světě. Rychlejší snad už je jen Čína, kde je to okolo 23%. Právě tím, že se zvětšuje objem peněz v ekonomice, se banky snaží co nejvíce podpořit inflaci.
Měnové intervence České národní banky se svým tempem zařadily do světové špičky v rychlosti tisku peněz.
Objem tištěných peněz se za poslední 4 roky zvedl o 20,5%, což je opravdu dost. Dokonce se díky tisku, za které se nakupují eura, zdvojnásobily i devizové rezervy.
Hned po České republice peníze nejvíce přibývají v Jihoafrické republice nebo Indii. Na posledním místě v žebříčku je USA s 10,2%.
Centrální banky se velmi snaží tiskem podpořit inflaci a to dělají tak, že nakupují vládní i firemní dluhopisy nebo nakupují cizí měnu. V obou těchto případech se na trh dostává tedy více domácí měny a mělo by to vést k postupnému růstu cen. Úkolem centrálních bank je udržovat cenovou stabilitu jak jen to jde.
Podle některých odborníků si však jednotlivé země tisknutím peněz prodlužují období růstu a přispívají ke vzniku tzv. bublin na trhu.
Zajímavostí je, že až do dnešního dne bylo vytištěno v přepočtu přes 32 tisíc miliard dolarů a z toho připadá na eurozónu skoro 26%.
Dokonce jen mezi prvním čtvrtletím minulého roku a stejným obdobím tohoto roku přibylo neuvěřitelných 760 miliard dolarů a to jen v eurozóně. Samozřejmě se jedná o likvidní peníze. A jaký je důvod? Důvodem je hlavně program odkupu aktiv Evropskou bankou, která se snaží zvýšit inflaci a to tak, že každý měsíc nakupuje aktiva (hlavně tedy dluhopisy) za neuvěřitelných 80 miliard korun.
Pokud bychom se podívali na statistiky, týkající se podílu jednotlivých ekonomik a to konkrétně na množství vytisknutých peněz, pak můžeme vidět, že eurozóna je okolo 26%, Čína 19,9% a nejméně pak Argentina s 0,2%.
Je opravdu zvláštní, jak velký procentuální rozdíl se mezi jednotlivými zeměmi nachází.